Budownictwo na świecie

Na świecie są rozmaite rodzaje technologii budowlanych. W tym artykule omówimy pokrótce kilka z nich.

Budownictwo w Chinach

Wielu z nas na pewno oglądało na youtube filmy nakręcone w czasie stawiania biurowca w chinach w rekordowym czasie czterdziestu ośmiu godzin, i każdy z nas zadaje sobie pytanie jak to wogule możliwe,żeby w ciągu czterdziestu ośmiu godzin postawić taki budynek. Czysto teoretycznie wydaje się to niemożliwe, a jednak Chińczykom się to udało. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na fakt iż w przypadku tego budynku sam fundament został wykonany odpowiednio wcześniej. To już ogromna oszczędność czasu, gdyż przygotowanie fundamentu pod tak potężny budynek musi być naprawdę czasochłonne. A cała reszta ? Cała reszta budowy odbyła się tak naprawdę w fabryce, gdyż tego typu budynki są oparte na konstrukcjach stalowych przy minimalnym zużyciu betonu (prawdopodobnie poza fundamentem został użyty jedynie do wykonania posadzek wewnątrz budynku – ale to już kwestia wykończenia więc nie zajmujemy się tym faktem), a że wszystkie stalowe profile zostały tak naprawdę wykonane w tym samym systemie, każda śrubka była identyczna więc praca była dobrze zorganizowana, a sam budynek powstawał niczym byłby budowany z klocków lego. Warto zgłębić temat budowania z prefabrykatów, gdyż jak pokazuje chiński przykład można w ten sposób budować szybkie i solidne budynki.

Domy w chinach
Domy w chinach

Budownictwo w Stanach Zjednoczonych

Biorąc pod uwagę ceny nieruchomości w USA a w Polsce wydaje się, że ceny nieruchomości w Polsce są zdecydowanie zawyżone. Nie chodzi tylko o nieruchomości w dużych miastach, ale szczególnie w tych mniejszych. Niektórzy eksperci uważają, że duży wpływ ma na to technologia budowlana, która w Polsce jest zupełnie inna niż ta dominująca w Stanach Zjednoczonych. W Polsce znakomita część budynków jest wybudowana technologią tradycyjną, a więc z ciężkich ceramicznych materiałów które zdecydowanie do najtańszych nie należą. Natomiast budownictwo w USA,jest zdecydowanie inne, gdyż buduje się tam przeważnie z materiałów lekkich, a często bywa tak, że znakomita część budynku potrafi być prefabrykowana, tzn. Część produkcji takiego budynku odbywa się w fabryce, a ze względu na wyższą wydajność przy odpowiedniej technologii tego typu budynki muszą być tańsze. Na pewno nie bez znaczenia pozostaje fakt iż w USA, ze względu na wysoką częstotliwość występowania huraganów bardziej opłaca się budować domy wykonane z tańszych materiałów, gdyż w razie konieczności odbudowy takiego domu jego koszty nie będą tak wysokie jak w przypadku stosowania technologii tradycyjnych.

pracownik budowlany
pracownik budowlany

Moda na domki holenderskie

Jeśli jesteśmy na etapie planowania budowy domu na działce i mamy problemy z pozwoleniem na budowę,lub też środki finansowe nie pozwalają nam na budowę domku letniskowego z prawdziwego zdarzenia doskonałym rozwiązaniem może się okazać postawienie domku holenderskiego. Co to takiego domek holenderski ? Domek Holenderski to w pełni wyposażony domek mobilny, na pierwszy rzut oka przypominający przyczepę. Jednak nic bardziej mylnego.Mimo to, że w Polskich warunkach bez pewnych modyfikacji jest to domek raczej typowo wiosenno-letni to jest to w pełni funkcjonalny i w pełni wyposażony domek, w którym w odpowiednim klimacie można bez problemu mieszkać cały rok. Każdy domek holenderski ( nie mówimy o najprostszych formach domków holenderskich) jest wyposażony w przyłącze elektryczne i w każdym domku jest wykonana instalacja elektryczna, jak w normalnym domu są rozprowadzone kontakty) – tak więc możemy korzystać z energii elektrycznej jak w normalnym domu. Oprócz przyłącza elektrycznego jest oczywiście przyłącze wodne, tak więc zlewozmywak, umywalka czy też prysznic jak najbardziej występują w tego typu domkach. Domki są fabrycznie umeblowane, dostępne są stoły, blaty kuchenne, bardzo często w skład standardowego wyposażenia mamy lodówkę, oraz kominek gazowy.Oprócz obszernego salonu w domkach holenderskich nowego typu znajdują się co najmniej dwie sypialnie. Bez wątpienia czy na działkę, czy jako zastępczy dom, domek holenderski spełni swoje funkcje bardzo dobrze. Warto dodać, że na aukcjach internetowych mamy domki holenderskie w bardzo przystępnych cenach.

A może dom na wodzie?

Co prawda żyjemy w Polsce i domy na wodzie stanowią u nas pewną abstrakcję jednak warto podkreślić, że istnieje wiele krajów gdzie domy na wodzie mają się bardzo dobrze i nie ma w tym nic dziwnego, że ktoś mieszka w domu zaparkowanym „na wodzie”. Wysokie ceny gruntów sprawiły, że ludzie zaczęli szukać alternatywnych możliwości zdobycia domu czy też mieszkania. Jednym z takich pomysłów jest właśnie dom na wodzie. Domy na wodzie oprócz tego, że budując taki dom nie musimy płacić za grunt na którym stoi taki dom mają jeszcze jedną podstawową zaletę. Większość domów na wodzie jest wykonana z konstrukcji lekkich, tak więc ich cena jest zdecydowanie niższa niż standardowych domów wyprodukowanych w technologii tradycyjnej. Co prawda znaczną część ceny stanowi po prostu wyposażenie takiego domu,ale zakładając,że jest stosunkowo podobne do wyposażenia domu wyprodukowanego w technologii tradycyjnej więc zachowujemy status quo. Domy na wodzie mają jeszcze jedną wielką zaletę, mianowicie są mobilne. W przypadku, gdy poszukujemy pracy i znaleźliśmy ją w innym mieście z dostępem do rzeki, praktycznie nie ma większego problemu żeby przetransportować taki dom do nowego miejsca zamieszkania. Liderem produkcji domów na wodzie, ze względu na swoją budowę geologiczną jest oczywiście Holandia, jednak domy na wodzie stają się coraz bardziej popularne na całym świecie i kto wie, może staną się popularne również „Nad Wisłą” ?.

 

 

 

 

admin Autor