Sposoby na oszczędne ogrzewanie mieszkania

Zastanawiasz się nad tym, co możesz zrobić, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym podpowiadamy kilka prostych sposobów. 

Chociaż tegoroczna jesień jest wyjątkowo pogodna, mamy świadomość zbliżającej się wielkimi krokami kolejnej zimy. Mnóstwo osób podejmuje najróżniejsze działania, aby możliwie jak najlepiej przygotować się do sezonu grzewczego. Oczywiście absolutną podstawą jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości paliwa, które wykorzystujemy do ogrzewania swojego domu lub mieszkania. W przypadku gazu – sprowadza się to, do utrzymania umowy z dostawcą, natomiast w przypadku paliwa stałego, takiego jak węgiel czy pellet – niezbędne jest zgromadzenie odpowiednich zapasów. A gdy, już te podstawowe sprawy mamy ogarnięte, warto zastanowić się nad tym, jak ekonomicznie korzystać z ogrzewania w swoim domu lub mieszkaniu.

Kilka metod oszczędnego ogrzewania

Jeśli zależy Ci na chociażby niewielkim zniwelowaniem kosztów związanych z ogrzewaniem, warto zastosować kilka prostych metod. Jedną z podstawowych jest sposób wietrzenia mieszkania. Otóż wiele osób robi to bardzo nieekonomicznie – pozostawiając otwarte okno na długo, przez co wychładza się całe pomieszczenie, włącznie ze ścianami oraz meblami. Oczywiście taki deficyt ciepła, musi zostać wyrównany, a to wiąże się ze spaleniem określonej dodatkowej ilości opału. Najlepszym sposobem na wietrzenie mieszkania zimą jest otwieranie okien na krótko, ale za to tak, aby zapewnić maksymalnie szybką wymianę powietrza. Dzięki temu pomieszczenie nie schłodzi się na tyle, aby dodatkowo obciążona była instalacja grzewcza. Niestety każdy system wentylacji charakteryzuje się wysokimi stratami energii cieplnej, ponieważ jest ona tracona wraz z usuwaniem z budynku zużytego ciepłego powietrza. W tym celu w domach jednorodzinnych oraz budynkach przemysłowych  stosuje się systemy odzysku ciepła nazywane rekuperacją. Temat rekuperacji omówimy szczegółowo w dalszej części artykułu. Osoby przyzwyczajone do oszczędzania na ogrzewaniu w sezonie zimowym dbają o niezasłanianie grzejników – czy to zasłoną okienną, albo firankami. Absolutnie niewłaściwe jest też rzecz jasna zastawianie grzejników meblami. 

W wielu domach instalacje grzewcze wyposażone są w głowice termostatyczne. Większość osób jednak nie do końca prawidłowo z nich korzysta, przez co cała instalacja nie pracuje tak wydajnie, jak jest do tego zaprojektowana. Każda głowica termostatyczna posiada kilku stopniową skalę. Wiele osób ma tendencje do zbyt częstego manipulowania głowicami przy grzejnikach, przez co pomieszczenia albo się wychładzają, albo zanadto nagrzewają (wtedy otwiera się niepotrzebnie okno, by zmniejszyć temperaturę). Optymalnym wykorzystaniem głowic jest ustawienie ich tak, aby nie było potrzeby ich ciągle regulować. 

Sterownik tygodniowy – niedrogi, a bardzo skuteczny

Wszędzie tam, gdzie w budynkach zamontowany jest kocioł grzewczy, możliwe jest również zastosowanie odpowiednich programatorów regulujących jego prace. W przypadku kotłów na gaz, olej opałowy oraz energię elektryczną znakomitym rozwiązaniem jest zastosowanie programatora tygodniowego. Wielu specjalistów z zakresu techniki grzewczej zapewnia, że jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem. Sterownik umożliwia bardzo precyzyjne zaplanowanie pracy instalacji grzewczej. Dzięki temu możemy ustawić, kiedy kocioł grzewczy ma utrzymywać obniżoną temperaturę (np. w nocy, podczas urlopu lub, gdy wszyscy domownicy są poza domem), a kiedy ma ją podwyższyć. Dzięki temu mieszkanie nie jest niepotrzebnie ogrzewane, gdy nikogo nie ma w domu. Taki programator zapewnia płynną pracę urządzenia grzewczego, dzięki czemu jego uruchamianie się ograniczone ilościowo. Warto wiedzieć, że każdy kocioł grzewczy najwięcej paliwa spala podczas uruchomienia – a zatem warto programować sterownik tak, aby kocioł nie musiał się co chwila włączać i wyłączać, gdyż taka jego praca również byłaby daleka od optymalnej i oszczędnej. 

Sterownik tygodniowy w instalacji grzewczej.

Sterownik umożliwia bardzo precyzyjne zaplanowanie pracy instalacji grzewczej.

Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, możesz zainwestować w system rekuperacji. Dlaczego rekuperacja w domu to dobra metoda na cięcie kosztów ogrzewania? Rekuperacja jest to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wentylacja jest pod względem energooszczędności słabym punktem budynku. Uciekające z domu ciepłe powietrze to czysta strata energii cieplnej. Rekuperacja pozwala na ponowne wykorzystanie zgromadzonej w powietrzu energii. Dzięki temu instalacja grzewcza ma dużo mniej pracy – a to bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków. 

Rekuperacja pozwala na ponowne wykorzystanie zgromadzonej w powietrzu energii. Dzięki temu instalacja grzewcza ma dużo mniej pracy – a to bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków. 

Oczywiście montaż systemu rekuperacji wiąże się z pewnymi niemałymi wydatkami, niemniej szczególnie w obecnej trudnej sytuacji na rynku surowców energetycznych zwrot z tej inwestycji jest zazwyczaj niezwykle szybki. Można ogólnie założyć, że koszt instalacji rekuperacji w domu jednorodzinnym zwraca się po zaledwie kilku latach. Jak wskazują specjaliści z firmy ASK, sprawnie funkcjonujący system rekuperacji pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 40%. Nietrudno jest policzyć jak wiele oszczędności może wygenerować taka rekuperacja. Jeśli zatem dysponujesz odpowiednim budżetem, to koniecznie zainwestuj w system rekuperacji – na pewno nie będziesz żałował tej decyzji.

Rekuperacja w domu jednorodzinnym

admin Autor