Wybór biura rachunkowego

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowe?

Wybór biura rachunkowego nie musi być trudny, pod warunkiem, że zwrócimy uwagę na parę istotnych czynników. Zarówno nowe firmy jak i działalności z dłuższym stażem chcąc obniżyć koszty powinny zdecydować się na współpracę z dobrym biurem rachunkowym.

Na rynku jest bardzo dużo firm, które świadczą tego typu usługi, ale jak podjąć decyzję, które biuro rachunkowe spełni nasze oczekiwania?

Certyfikaty poświadczające kwalifikacje

Bardzo istotną rzeczą przy wyborze biura rachunkowego jest sprawdzenie czy dana firma posiada niezbędne certyfikaty, zezwolenia i kompetencje. Warto również zweryfikować czy biuro ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Kiedyś do prowadzenia ksiąg rachunkowych niezbędny był certyfikat Ministerstwa Finansów. Teraz ten wymóg został zniesiony, dlatego jeszcze uważniej należy weryfikować kwalifikacje danej firmy.

Dość ważną informacją jest to, że dany certyfikat jest wydawany imiennie, a nie na całą firmę. Dzięki temu wiemy, która osoba ma potrzebne kwalifikacje i kompetencje.

Planowanie wydatków w firmie
Planowanie wydatków w firmie

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Polskie prawo jest dość zawiłe, wiele spraw nie jest do końca sprecyzowanych i zdarzają się sytuacje, że biuro rachunkowe podejmie złą decyzję. Jak się przed tym zabezpieczyć? Każde porządne biuro rachunkowe ma polisę od odpowiedzialności cywilnej. Oprócz tradycyjnej polisy warto, aby firma, której powierzymy swą firmę miała dodatkowe ubezpieczenie, np. od utraty dokumentów.

Ochrona danych

Tutaj warto zweryfikować czy biuro rachunkowe, z którym chcemy rozpocząć współpracę wprowadziło odpowiednie zmiany zgodne z nowymi regulacjami ustawy o ochronie danych osobowych.

Cena usług

Tutaj nie chodzi o to, aby usługi były najtańsze na rynku, ponieważ zredukowanie cen oznacza zazwyczaj mniejsze kompetencje pracowników, mniejszy wybór usług i wiele innych. Warto sprawdzić jaką ofertę ma dana firma, jaki kontakt oferuje, co jest zawarte w danym abonamencie.

Doświadczenie

Możemy sprawdzić opinie o danej firmie w Internecie lub zrobić wywiad pośród znajomych, jednak najlepiej jest sprawdzić firmę osobiście. Należy zastanowić się na czym najbardziej nam zależy. Czy na tym, aby nasze biuro miało bardzo dużo klientów, ale stawiało mniejszy nacisk na traktowanie indywidualne czy wolimy mniejsze biuro, które każdego klienta traktuje jednostkowo.

Sposób przechowywania i przekazywania dokumentacji

Podczas ustalania wszelkich szczegółów warto sprawdzić czy dokumenty będą nam dostarczane osobiście czy w formie elektronicznej. Jeśli chodzi o przechowywanie dokumentów to dobrym wyjściem jest to, aby biuro rachunkowe się tym zajmowało. W razie kontroli Urzędu Skarbowego zajmie się wszystkim doświadczona księgowa.

Biuro spełniające oczekiwania klienta

Najważniejsze jest to, aby zastanowić się czego oczekujemy od biura rachunkowego: jakich usług, jakiego zakresu obsługi, jakiego kontaktu. Po określeniu oczekiwań łatwiej nam będzie podjąć tą ważną decyzję.

PrawoiPodatki
ul. Modrzewiowa 45, 20-138 Lublin
Sąd Rejonowy Lublin – Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku
KRS: 0000519097, NIP: 946-264-96-10
Tel: 81 748-32-66, 501-076-138

 

admin Autor