Wybierając materac do swojej sypialni niewątpliwie przeglądasz rozmaite oferty tych produktów dostępne na polskim rynku. Bardzo szybko można się zorientować, że materace wykonuje się z pomocą różnych technologii, materiałów, itp. Do jednych z popularniejszych należą materace termoelastyczne. W tym artykule dowiesz się więcej o ich ważnych zaletach.
Przejdź do treści
Materiały termoelastyczne – zasada działania
Pianki termoelastyczne popularnie nazywane piankami memory mają niezwykłą zdolność reakcji nie tylko na nacisk, ale także na temperaturę. Efekt jest taki, że pod wpływem temperatury ciała materac termoelastyczny mięknie przez co lepiej dopasowuje się do kształtu ciała śpiącego. Po podniesieniu się z materaca, pianka powoli powraca do swojego pierwotnego kształtu. To zjawisko z powodzeniem wykorzystuje się nie tylko w materacach, ale wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zapewnienie ciału ludzkiemu właściwego podparcia przy jednoczesnym jak najlepszym zniwelowaniu nacisku punktowego na mięśnie, układ kostny, itp.
Materace termoelastyczne – budowa
Na ogół materace piankowe określane mianem materacy termoelastycznych nie są w całości wykonane z tego materiału gdyż po prostu nie ma takiej potrzeby. Z pianki termoelastycznej wykonuje się wierzchnią warstwę materaca, tą, która ma możliwość przejęcia ciepła z naszego organizmu. Warstwa piany termoelastycznej w materacach na ogół nie jest większa niż 10 cm. Dobre efekty uzyskuje się stosując nawet warstwy o grubości zaledwie 2cm. Jako warstwa centralna materaca mogą służyć już inne materiały takie jak pianki wysokoelastyczne czy nawet sprężyny. Oczywiście tak jak inne materace, także i materace termoelastyczne oferowane są w pokrowcach o rozmaitych właściwościach.
Poniżej przykładowe materace termoelastyczne i ich budowa:
Budowa materaca Mind Impression PerDormire
Czy materace termoelastyczne są dobre dla dzieci?
To, co jest niewątpliwą zaletą w przypadku materacy dla osób dorosłych, może stać się nawet poważną wadą w przypadku dzieci – zwłaszcza tych w pierwszych latach życia. Jak możemy się dowiedzieć w sklepie internetowym Salonsnu.pl według Instytutu Matki i Dziecka materac termoelastyczny z racji właśnie tego, że dopasowuje się do kształtu ciała nie jest odpowiedni dla osób, których układ kostny jeszcze jest w fazie rozwoju. Dla dzieci lepszy jest właśnie twardszy materac, który zapewni stabilne podparcie dla kształtującego się kręgosłupa.
Dlaczego tak popularne?
Każdy kto przespał choćby jedną noc na materacu termoelastycznym szybko znajdzie odpowiedź, dlaczego tak dużo osób decyduje się na te produkty pomimo iż nie należą one do najtańszych. Po prostu materac termoelastyczny jest bardzo wygodny! Pianka termoelastyczna stanowi bardzo dobre podparcie każdej części ciała, działa punktowo i dostosowuje się do naszych indywidualnych kształtów. Na takim materacu będziesz odczuwał mniejszą potrzebę obracania się z boku na bok, materac złagodzi ból pleców i kręgosłupa oraz zadba o prawidłowy przepływ krwi podczas snu. Jak nietrudno się domyśleć, to wszystko sprawia, że sen jest głębszy, bardziej regenerujący. Nie bez powodu wiele materacy tego typu posiada atesty medyczne i są sprzedawane jako typowe materace ortopedyczne.
Czytając ten artykuł być może zapytasz: „Ok, z jakim kosztem muszę się liczyć?”. Materace termoelastyczne należą do droższych materacy. Przy zakupie materaca o wymiarach 160x200x20 należy się spodziewać cen minimalnych od ok. 1000 zł w górę. Luksusowe materace termoelastyczne mogą kosztować nawet kilkanaście tys. zł/szt. Dobrym sposobem jest nie spieszenie się z zakupem materaca – warto poczekać na jakąś wyprzedaż czy promocję – te tak jak w przypadku wszelkiego innego asortymentu bywają naprawdę spore. Z drugiej strony patrząc na kwestię jakości snu jako sprawę priorytetową, naprawdę wiele osób decyduje się na zakupienie droższego, komfortowego materaca nawet kosztem zakupu łóżka.
Poniżej możemy zapoznać się z przykładowym filmem prezentującym budowę i zalety materaca termoelastycznego Salsa marki Hilding:
I na koniec jeszcze jeden film dobrze ilustrujący kwestię redukcji nacisku podczas snu. Film autorstwa marki Tempur®