Dylematy podczas urządzania niewielkiej łazienki

Jeżeli jesteś właścicielem niewielkiego mieszkania w bloku, to zapewne remont łazienki wiąże się z rozmaitymi decyzjami dotyczącymi sprytnego zagospodarowania przestrzeni. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę urządzając małą łazienkę.

Większość mieszkań w blokach mieszkalnych w Polsce ma metraż od 35 do 45 m2. Oznacza to, że w naszym kraju jest bardzo wiele łazienek o powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych. Kwestia odpowiedniego zagospodarowania takiej przestrzeni jest więc bardzo popularnym zagadnieniem. Według serwisu Senuto, badającego tendencje wyszukiwań w popularnej wyszukiwarce internetowej Google w Polsce hasło „mała łazienka” wyszukiwane jest średnio 6600 razy /miesiąc. Poniżej jeszcze inne przykłady:

  • mała łazienka w bloku 2400 wyszukiwań/mc
  • małe łazienki 2900 wyszukiwań/mc
  • małe łazienki aranżacje 2400 wyszukiwań/mc
  • mała łazienka z prysznicem 1900 wyszukiwań/mc

Jak więc widać, temat jest naprawdę bardzo popularny, a kwestia dotyczy bardzo wielu Polaków. Jakie rozwiązania najczęściej stosujemy projektując swoją własną niewielką łazienkę?

Sprytnie dobrana armatura łazienkowa

Podstawą wyposażenia łazienki jest wszelka armatura, w jej skład wliczamy wanny, kabiny prysznicowe i brodziki, rozmaite rodzaje toalet, pisuary, umywalki, deszczownice itp. Mając ograniczoną przestrzeń na pewno podstawowym dylematem jest wybór pomiędzy wanną a brodzikiem. Wanna daje wygodę, komfort wieczornego relaksu, ale niestety zajmuje bardzo dużo przestrzeni i zużywa dużo wody. Z drugiej strony kabina prysznicowa zajmuje mniejszą powierzchnię, pozwala oszczędzać wodę i jest po prostu praktyczna – zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku, dla których korzystanie z wanny może być problematyczne. Dokonanie wyboru pomiędzy wanną albo brodzikiem sprowadza się najczęściej do przeanalizowania tego, co jest dla nas najważniejsze – komfort i wygoda związana z korzystaniem z wanny, czy może po prostu jesteśmy ludźmi praktycznymi i ekonomicznymi.

Brodziki do łazienki
Kabiny prysznicowe do łazienki, sklep internetowy SklepKati.pl, źródło:  https://www.sklepkati.pl/pl/264-kabiny-prysznicowe

Od ilości miejsca do zagospodarowania niewątpliwie też zależy to, jak dużą wybierzemy umywalkę. Przyznamy, że wielkość umywalki także ma niebagatelny wpływ na komfort jej użytkowania. Zbyt mała umywalka sprawi, że trudniej będzie przy jej pomocy wykonywać codzienną higienę, woda może się z niej wychlapywać podczas mycia twarzy, itp. Najpopularniejsze rozmiary umywalek to od 50 do 80 cm szerokości. Na ogół jest tak, że po prostu im mniejsza łazienka, tym mniejsza umywalka. Oczywiście w niewielkich łazienkach nie ma nawet mowy o zastosowaniu dwóch umywalek, co już w domach jednorodzinnych jest raczej popularnym rozwiązaniem (o ile nie jest tak, że każdy domownik ma swoją prywatną łazienkę). Z kolei wybór umywalki determinuje wybór baterii umywalkowej, gdyż jest ona na ogół dostosowywana do wielkości i stylu umywalki, na której lub obok której ma być montowana.

Szyte na miarę meble na wymiar

Ogromne znaczenie w łazience, tak samo zresztą jak we wszelkich innych pomieszczeniach w domu, ma zastosowanie odpowiednich mebli. W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się specjalnie projektowane do tego wnętrza meble na zamówienie. Opcja ta umożliwia precyzyjne wykorzystanie każdej przestrzeni – zwłaszcza tej nietypowej w łazienkach o nietypowych wymiarach. Zabudowa niewykorzystanych przestrzeni daje możliwość stworzenia wielu bardzo praktycznych zakamarków, w których można przechowywać rozmaite akcesoria niezbędne w łazience, kosmetyki, ubrania oraz detergenty.

meble w łazience
Sprytnie zaprojektowane meble w łazience, źródło: https://dynarekmeble.pl/meble-na-wymiar/

Bardzo fajnym rozwiązaniem w meblach do łazienki jest wykonanie ich bez nóżek, montując je do ściany tak, by zachować pewną odległość od posadzki. Takie wiszące meble pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń. Osoba projektująca meble do łazienki może także bazując na swoim doświadczeniu zaproponować też rozmaite dodatkowe, pomysłowe rozwiązania dotyczące np. przechowywania wielowymiarowych przedmiotów, co ma ogromne znaczenie praktyczne podczas korzystania z mieszkania. Dlatego ważne jest także, by skorzystać z usług doświadczonej firmy projektowej.

admin Autor