Proces wyboru dywanu

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem dywanu do mieszkania, to zapewne ten artykuł Cię zainteresuje. Zwracamy uwagę na kilka szczegółów, które warto wziąć pod uwagę kupując dywan lub chodnik do mieszkania. 

dywan w pokoju
dywan w pokoju

Dywany są niezwykle popularnym w Polsce elementem wyposażenia wnętrza. Zazwyczaj wykorzystuje się je w zwyczajnych pomieszczeniach mieszkalnych. Są stosowane zarówno w aranżacjach nisko budżetowych jak i w profesjonalnych projektach z najwyższej półki. Jednak na ogół kupuje się dywany do pokoju lub przedpokoju. o brać pod uwagę kupując dywan?

Uwzględniając dywan warto mieć wiedzę na temat pewnych nieskomplikowanych zasad, którymi warto się kierować w trakcie zakupów. W pierwszej kolejności planujemy wielkość kupowanego.

  • Dywan powinien współgrać z meblami, często znakomitym rozwiązaniem będzie dywan, na którym częściowo są usytuowane meble, dzięki temu wszystkie te elementy tworzą uporządkowaną konfigurację.
  • Jeżeli pragniemy zastosować spory dywan wypełniający całą przestrzeń dobrze jest pamiętać, by został on położony tak, by od ścian dzieliła go przestrzeń pozwalająca na bezproblemowe otwieranie drzwi.
  • Dobrą metodą jest też unikanie miejsc, w których poruszając się po pokoju jedną nogą stąpalibyśmy po dywanie, a drugą po podłodze, bo wywołuje to dyskomfort.
  • Jeśli dywan planujemy położyć pod stołem w kuchni, koniecznie powinien być on na tyle duży, aby stały na nim krzesła (nawet, kiedy są odstawione od stołu).
  • W dużych pomieszczeniach na ogół warto zastosować kilka mniejszych dywaników wprowadzających podział na funkcjonalne strefy.

Wybierając kolor dywanu, warto najpierw zastanowić się też nad tym, w jakiej mierze będzie on podatny na zabrudzenia (np. czy są dzieci, czy po mieszkaniu będziemy chodzić w butach, lub, alby czy w mieszkaniu są zwierzęta) – na jednych kolorach zabrudzenia widać mocniej, na innych mniej. Niektórzy nawet dobierają barwy dywanu do sierści posiadanego zwierzaczka :).

 

Garść porad na temat wyboru chodnika:

  • Jedną z dobrych metod wyboru wzoru jest wzięcie pod uwagę, czy pomieszczenie jest dobrze naświetlone. Jeżeli chcemy, żeby salon był optymalnie rozjaśniony, zapewne sprawdzi się jasny kolor odbijający promienie słoneczne.
  • Zazwyczaj wykorzystuje się dywany kontrastujące z barwą podłogi
  • Przed zakupem dywanu można zastanowić się także, czy dywan będzie pełnił główną rolę w aranżacji (przykuwał spojrzenie) czy będzie stanowić jedynie efektowne tło dla kompletnej aranżacji.
  • Należy też pamiętać, że zbyt duże nasycenie dekorami całej aranżacji może spowodować, że pomieszczenie będzie przytłaczać.
  • Na pewno warto poczytać coś dotyczącego zasad uwzględniania barw w aranżacjach. Dzięki temu unikniesz wielu potencjalnych błędów aranżacyjnych.

Zamawiając dywan do pokoju niewątpliwie będziemy także podejmować decyzję odnośnie jego kształtu i wysokości runa. Dywan o odpowiednio dobranym kształcie może mieć także wpływ na to jak optycznie będzie się odbierać przestrzeń w danym pokoju.Zapewne gęste i długie włosie będzie najprzyjemniejsze w dotyku (tzw. dywany z długim włosem), z drugiej strony prościej będzie dbać o higienę dywanu z niewielkim runem.

Artykuł został opracowany przy współpracy ze sklepem internetowym kochamydywany.pl.

Logo Kochamydywany.pl

Sklep z dywanami
A.Witek Anna Witek – Pietroń
ul. Handlowców 14
32-085 Modlniczka

https://www.kochamydywany.pl/dywany-dla-dzieci

admin Autor