Szkło w nowoczesnej technologii budowlanej

Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze budownictwo bez wykorzystywania tego znakomitego materiału którym jest szkło. Jak często zastosowanie ma on w projektowaniu domów? Dlaczego tak chętnie jest wykorzystywany?

Szkło jest znane budowniczym już od wieków. Aktualnie dzięki nieustannie rozwijającej się technologii produkcji możliwe staje się jeszcze wydajniejsze korzystanie z tego tradycyjnego materiału. W różnych projektach stosuje się nie tylko tradycyjne szkło, lecz też szkło laminowane, szkło hartowane oraz szkło artystyczne. Od niedawna dość często uwzględnianym materiałem zastępującym szkło jest poliwęglan, jednak szkło nadal jest budulcem niezwykle często stosowanym.

Cechy szkła
Rozmyślając nad wykorzystaniem szkła w budowie domów rzecz jasna w pierwszej kolejności zapewne przypomną nam się okna. I faktycznie w rozmaitych przegrodach tego rodzaju szkło stosuje się najczęściej. Dobrze jest jednak sobie uświadomić, że aktualnie sprzedawane okna ze szklanymi szybami są dużo bardziej skuteczne niż jeszcze pół wieku temu. Dlaczego? Otóż rzecz rozchodzi się właśnie o wykorzystywane szkło. W naszych czasach montuje się przeszklenia składające się z kilku połączonych ze sobą cienkich warstw, dzięki czemu są one mniej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Ogromnym atutem klejonego szkła jest też skuteczniejsza izolacja termiczna. W czasach tak dużego zapotrzebowania na budynki pasywne okna o niskiej przepuszczalności cieplnej odgrywają dość istotną rolę. W temacie właściwości izolacyjnych szkła dobrze jest także pamiętać o izolacji akustycznej. Nowoczesne warstwowe szkło dobrze wygłusza mieszkanie, dzięki czemu nawet mieszkając w środku miasta można napawać się spokojem i ciszą.

klasyczne owalne lustra
klasyczne owalne lustra

Ze szkła wykonuje się także efektownie prezentujące się drzwi, balustrady a nawet ścianki działowe. Szkło odznacza się wyjątkową ,zdolnością, podnoszenia walorów wizualnych obiektu, w którego budowie zostaje uwzględniane.

szklana elewacja
szklana elewacja

Projektowanie wnętrza a szkło
Szkło towarzyszy projektantom nie tylko w procesie samej budowy domu, lecz także podczas urządzania całego wnętrza. Zazwyczaj nie zwracamy na to uwagi, ale faktycznie korzystamy z różnego gatunku szkła na każdym kroku. Jednym z praktycznych zastosowań szkła w polskich mieszkaniach są lustra. Rzecz jasna nie sposób wyobrazić sobie bez chociażby jednego lustra łazienki lub przedpokoju. Niemniej jak najbardziej uwzględnia się je także w sypialniach, salonach, oraz kuchniach. A odnośnie kuchni – co raz chętniej stosowane są szklane kuchenne panele, które wykorzystuje się na ścianach zamiast ceramicznych płytek. Hartowane szkło jest odporne na podwyższone temperatury i bezproblemowe w czyszczeniu dlatego doskonale sprawdza się w tej roli.

Binglass Wrocław logoLustra Wrocław

Bielany Wrocławskie 55-040, ul. Wiśniowa 12A
biuro@binglass.pl
+48 690 010 001

 

admin Autor