Instalacja LPG w aucie – dla kogo?

Stałeś się szczęśliwym właścicielem samochodu i analizujesz, jak mógłbyś niwelować koszty podróżowania? Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym instalacji gazowych.

Dużo Polaków posiadających samochód na benzynę przewiduje montaż instalacji lpg. Sprawa jest dość prosta – najzwyczajniej jeżdżenie na gaz jest tańsze. Przy obecnych instalacjach lpg, auta nie zużywają więcej gazu niż paliwa. Natomiast gaz w Polsce jest dużo tańszy niż typowe materiały opałowe. Dzięki temu szybko możemy uzyskać spore zyski w poruszaniu się samochodem. Oczywiście zanim montaż gazu się opłaci, będzie musiało minąć trochę czasu.

Komu instalacja LPG?
Można się domyśleć, że im częściej korzystamy z samochodu, tym prędzej mu się zwróci inwestycja w to rozwiązanie. Na ogół zatem gaz jest montowany przez różnych przedstawicieli handlowych, czy dyrektorów hurtowni, którzy bardzo wiele czasu w pracy poświęcają na przemieszczanie się od jednego miejsca do drugiego. Na pewno LPG będzie dobrą opcją dla kierowców zapominających napełnić auto a rezerwie– w razie jak zużyją się zapasy gazu, zawsze pozostaje dodatkowe paliwo.

Wady gazu w samochodzie
Zastanawiając się nad montażem instalacji w aucie na pewno warto pomyśleć nad potencjalnymi problemami w eksploatacji lgp. Niewątpliwie trzeba wiedzieć, że gaz trzeba gdzieś magazynować – najczęściej butlę z gazem montuje się w bagażniku – należy więc się liczyć z tym, że w samochodzie zmniejszy się przestrzeń przeznaczone na pakunki. Niezłą opcją w takim wypadku może być instalacja butli gazowej w miejscu przeznaczonym w bagażniku na koło zapasowe. Prawo polskie nie nakazuje obecnie przewożenia w aucie tego rodzaju osprzętu. Zamiast koła zapasowego możemy natomiast zakupić uszczelniacz opon w aerozolu. Cena takiego sprzętu jest stosunkowo niewielki, dzięki temu natomiast nie zajmujemy przestrzeni w bagażniku. Ma to znaczenie szczególnie w niewielkich autkach.

Producenci silników benzynowych zazwyczaj nie uwzględniają spalania w nim paliwa innego rodzaju. Z tego względu należy liczyć się z faktem, że z czasem mogą wystąpić różne uszkodzenia wynikające z spalania paliwa innego typu niż to zaprojektował specjalista projektujący dany silnik. Spalanie lpg następuje w wyższej temp., przez co niektóre części składowe silnika mogą z czasem ulec awarii. Aby zapalić mieszankę gazową potrzebujemy większej energii niż to jest w przypadku silników na benzynę, dlatego zapewne razem z zakupem instalacji gazowej konieczne będzie uwzględnienie mocniejszego akumulatora.

Rzecz jasna ekonomiczność korzystania z samochodu na gaz zależy dodatkowo od marki uwzględnionej instalacji oraz techniki jej zmontowania. Dlatego warto znaleźć taką firmę, której możemy być pewni pod względem biegłości i rzetelności w niniejszym zakresie. Ponieważ nie w każdym aucie instalacja gazowa sprawdzi się tak samo skutecznie, dobrze jest uwzględniać ten fakt jeszcze podczas zakupu samochodu, w którym planujemy uwzględnić instalację gazową.

admin Autor