Recykling odpadów. Co można oddać na skup złomu?

Recykling to przede wszystkim korzyść dla naszego środowisko, dodatkowo jest to opłacalne. Odpady zyskują nowe życie i stają się globalnymi surowcami. W zakładach przetwarzane są: złom żelazny, złom metalowy, drewno, makulatura, tworzywa sztuczne i wiele innych.

Skup złomuFirmy, szczególne te duże, które mają duże ilości złomu powinny nawiązać współpracę ze skupem, aby dokonywany był recykling.

Warto wiedzieć, że złom metali nieżelaznych rewelacyjnie nadaje się do recyklingu i może być przetwarzany wiele razy. Po przyjęciu tego typu złomu jest on poddawany obróbce, tak by spełniał wszelkie wymagania z góry narzucone. Zakłady otrzymują surowiec, który zostanie przetworzony na nowe produkty.

Jeśli chodzi o makulaturę to są przetwarzane wszystkie rodzaje papiery, które są dostosowywane do potrzeb klientów. Często są przetwarzane materiały poufne, które są w odpowiedni sposób niszczone.

Proces przetwarzania makulatury polega na jej gromadzeniu, transportowaniu do zakładu, kontrolowaniu jakości, sortowaniu i belowaniu, a następnie na dostarczeniu do zakładów przetwórstwa makulatury.

Bardzo ważne jest przetwarzanie odpadów niebezpiecznych. Odpady niebezpieczne to takie, które w perspektywie długoterminowej lub krótkoterminowej są szkodliwe dla środowiska, ludzi lub zwierząt.

W przypadku odpadów niebezpiecznych pracownicy w pierwszej kolejności dokonują inwentaryzacji, klasyfikacji odpadów, oznaczają transport, przygotowują dokumentację ADR oraz kontrolują cały proces.

Autozłom przy drodze
Autozłom przy drodze

Wszelkie rodzaje tworzyw sztucznych można utylizować, a następnie odzyskiwać. Z odzyskanych tworzyw produkuje się meble ogrodowe, doniczki, ekrany akustyczne, pudełka plastikowe oraz worki na śmieci.

Złom dąbrowa górnicza
MAT-ZŁOM Sławomir Matysik 
41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Perla 76

Kolejną grupą materiałów do recyklingu są odpady elektroniczne, między innymi monitory, drukarki, pozostały sprzęt AGD, zamrażarki, lodówki. Proces przetwarzania w przypadku odpadów elektronicznych wygląda następująco: gromadzenie, transport do zakładu, sortowanie i demontaż elementów niebezpiecznych, sortowanie i przerabianie ręczne, przerabianie mechaniczne, rozdrabnianie surowców wtórnych, kontrolowanie, pakietowanie oraz dostarczenie do zakładów przemysłu wytwórczego.

admin Autor