Budowa domu jednorodzinnego – jak się za to zabrać?

Wznoszenie parterowego domu z mieszkalnym poddaszem wymusza podejmowania dodatkowych decyzji w związku z tym, jak ma być oświetlone poddasze. Czy postanowimy wybrać lukarny, czy okna połaciowe? Jakie są wady i zalety każdej z opcji? Przepisy określają, że na każde 8 m2 powierzchni użytkowej wymagane jest 1m2 przeszklenia. Sami musimy zadecydować czy przeszkleniem będzie okno w lukarnie czy w połaci dachu. Co w takim razie warto uwzględnić?

Lukarny to dobry sposób oświetlenia, jednakże spełniają również inną rolę. Są idealnym elementem upiększającym domu. Sporo osób podejmuje decyzję wybudowania lukarny kierując się wyglądem budynku. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to najtrafniejszy wybór, jeśli chodzi o optymalne naświetlenie poddasza. Dobrą stroną lukarny z pewnością jest fakt, że stanowi dodatkową powierzchnię poddasza jak również eliminuje problematyczne skosy, co przyczynia się do wygodnego użytkowania poddasza. Dlatego że okna w lukarnie są identyczne, jak te montowane w domu, można wykorzystywać ich funkcje bez ograniczeń, również porą zimową czy porą deszczową. Budując lukarnę należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu oraz wysokość ścianki kolankowej. Słabą stroną z pewnością jest to, że konstrukcja dachu, w przypadku lukarn, jest bardziej skomplikowana.

Okna dachowe gwarantują doskonałe doświetlenie poddasza dlatego, że mają prawie nieograniczone możliwości rozmieszczenia ich na przestrzeni dachu. W żaden sposób nie wpływają na konstrukcję dachu – można montować okna w już postawionym domu. Minusem okien dachowych jest niemożność ich otwierania w trakcie deszczu, a w zimie należy je odśnieżać.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *