Każdy słyszał o Puszczy Białowieskiej. Ale ilu z nas było w Białowieży i korzystało z atrakcji tego regionu? Może się wydawać, że Puszcza nie ma wiele do zaoferowania. Jednak nic bardziej mylnego. W tym artykule wykażemy, że warto choć na weekend wybrać się w ten piękny region.
Przejdź do treści
Puszcza Białowieska – jedyne takie miejsce w Europie
Dlaczego Puszcza Białowieska jest tak znana w całej Europie? Otóż jest to jedyne w Europie miejsce nie tknięte przez człowieka. Ten las pierwotny został doceniony i już kilkadziesiąt lat temu wpisany na listę światowego dziedzictwa USESCO. W Polsce jest to jedyny obiekt przyrodniczy wpisany na listę (Part Mużakowski jest wpisany na listę jako obiekt historyczny). Białoruska część Puszczy została wpisana na listę w roku 1992 i od tego czasu stanowi z polską częścią obiekt transgraniczny. Niepokojący jest fakt, że w roku 2019 na szczycie UNESCo w Baku poruszano temat wpisania Puszczy Białowieskiej na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Daje to do myślenia i zachęca do docenienia walorów skarbu, który znajduje się w naszym kraju.
Puszcza Białowieska – co zobaczyć?
Pierwszym miejscem w jakie należy się udać jest oczywiście Obręb Ochronny Rezerwat. Jest to rezerwat ścisły naszej Puszczy. Tutaj wejdziemy jedynie z przewodnikiem. Będziemy mogli zobaczyć jak żyje Puszcza i jej mieszkańcy bez całkowitej ingerencji człowieka.
Następnie warto przejść się ścieżkami przyrodniczymi, takimi jak Żebra Żubra, czy Szlak Dębów Królewskich. Miejsca te są bardzo ciekawe ponieważ mocno związane z historią królów polski i carów.
Białowieża i jej atrakcje
Las Pierwotny i ścieżki przyrodnicze w Puszczy to nie jedyne miejsca, w które warto się udać. Na liście obowiązkowych pozycji z Białowieży znajduje się między innymi:
- Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Jest to interaktywne muzeum, dzięki któremu można poznać florę i faunę Puszczy. Nowoczesny sposób prezentacji wzbogacony o światło, dźwięk i odgłosy zwierząt przyciąga co roku setki turystów. Warto zwiedzić muzeum zanim wybierzemy się na spacer po Puszczy. Wiedza wyniesiona z muzeum pomoże nam lepiej zrozumieć las i jego mieszkańców.
- Park Pałacowy, rozciągający się wokół muzeum. Park został zaprojektowany w stylu angielskim i założony w roku 1985 i otaczał rezydencje myśliwską carów. Najważniejszym punktem był pałac carski, który niestety nie przetrwał do naszych czasów. W jego miejscu stoi dziś muzeum.
- Rezerwat Pokazowy Żubrów. Spacerując po Puszczy trudno liczyć na to, że spotkamy jej najważniejszego mieszkańca, czyli żubra. Taką możliwość daje nam za to rezerwat. Nie każdy wie, że w roku 1919 zginął ostatni żubr żyjący na wolności. Pozostało jedynie kilkadziesiąt sztuk w hodowlach zamkniętych. W roku 1929 utworzono zwierzyniec, w którym podjęto się restytucji żubra w Polsce. Dzisiaj w Puszczy żyje kilkaset przedstawicieli tego gatunku.
Żubry na wolności
Jeśli ktoś ma szczęście może zobaczyć stado żubra przedzierające się przez puszczańskie knieje. Łatwiej je dostrzec zimą, kiedy to liście opadają i żubry nie mają już naturalnej ochrony w postaci gęstych zarośli. Przykładem takie spotkania może być poniższe zdjęcie, które wykonano z posesji leśniczówki Białowieża Noclegi:
a także to wykonane na jesieni:
Można też skorzystać z wycieczek z przewodnikiem, których celem jest wytropienie króla puszczy. Choć wycieczka jest męcząca, ponieważ zaczyna się przed świtem i trwa kilka godzin, to na pewno jest warta wszelkich wyrzeczeń.
Reasumując: Puszcza Białowieska może się wydawać mało atrakcyjnym miejscem na wypoczynek. Jednak to tylko pozory. Jeśli ktoś lubi przyrodę, to koniecznie musi skorzystać z tego co oferuje Puszcza: ścieżki przyrodnicze, rezerwat – to cudowne miejsca na spacery i odpoczynek. Do niecodziennych spotkań można także zaliczyć stanięcie oko w oko z żubrem. Czegóż chcieć więcej?