Jedź na Podlasie i odkryj Puszczę Białowieską!

Każdy słyszał o Puszczy Białowieskiej. Ale ilu z nas było w Białowieży i korzystało z atrakcji tego regionu? Może się wydawać, że Puszcza nie ma wiele do zaoferowania. Jednak nic bardziej mylnego. W tym artykule wykażemy, że warto choć na weekend wybrać się w ten piękny region.

Puszcza Białowieska – jedyne takie miejsce w Europie

Dlaczego Puszcza Białowieska jest tak znana w całej Europie? Otóż jest to jedyne w Europie miejsce nie tknięte przez człowieka. Ten las pierwotny został doceniony i już kilkadziesiąt lat temu wpisany na listę światowego dziedzictwa USESCO. W Polsce jest to jedyny obiekt przyrodniczy wpisany na listę (Part Mużakowski jest wpisany na listę jako obiekt historyczny). Białoruska część Puszczy została wpisana na listę w roku 1992 i od tego czasu stanowi z polską częścią obiekt transgraniczny. Niepokojący jest fakt, że w roku 2019 na szczycie UNESCo w Baku poruszano temat wpisania Puszczy Białowieskiej na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Daje to do myślenia i zachęca do docenienia walorów skarbu, który znajduje się w naszym kraju.

Puszcza Białowieska – co zobaczyć?

Pierwszym miejscem w jakie należy się udać jest oczywiście Obręb Ochronny Rezerwat. Jest to rezerwat ścisły naszej Puszczy. Tutaj wejdziemy jedynie z przewodnikiem. Będziemy mogli zobaczyć jak żyje Puszcza i jej mieszkańcy bez całkowitej ingerencji człowieka.

Następnie warto przejść się ścieżkami przyrodniczymi, takimi jak Żebra Żubra, czy Szlak Dębów Królewskich. Miejsca te są bardzo ciekawe ponieważ mocno związane z historią królów polski i carów.

Białowieża i jej atrakcje

Las Pierwotny i ścieżki przyrodnicze w Puszczy to nie jedyne miejsca, w które warto się udać. Na liście obowiązkowych pozycji z Białowieży znajduje się między innymi:

  1. Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Jest to interaktywne muzeum, dzięki któremu można poznać florę i faunę Puszczy. Nowoczesny sposób prezentacji wzbogacony o światło, dźwięk i odgłosy zwierząt przyciąga co roku setki turystów. Warto zwiedzić muzeum zanim wybierzemy się na spacer po Puszczy. Wiedza wyniesiona z muzeum pomoże nam lepiej zrozumieć las i jego mieszkańców.
  2. Park Pałacowy, rozciągający się wokół muzeum. Park został zaprojektowany w stylu angielskim i założony w roku 1985 i otaczał rezydencje myśliwską carów. Najważniejszym punktem był pałac carski, który niestety nie przetrwał do naszych czasów. W jego miejscu stoi dziś muzeum.
  3. Rezerwat Pokazowy Żubrów. Spacerując po Puszczy trudno liczyć na to, że spotkamy jej najważniejszego mieszkańca, czyli żubra. Taką możliwość daje nam za to rezerwat. Nie każdy wie, że w roku 1919 zginął ostatni żubr żyjący na wolności. Pozostało jedynie kilkadziesiąt sztuk w hodowlach zamkniętych. W roku 1929 utworzono zwierzyniec, w którym podjęto się restytucji żubra w Polsce. Dzisiaj w Puszczy żyje kilkaset przedstawicieli tego gatunku.

Żubry na wolności

Jeśli ktoś ma szczęście może zobaczyć stado żubra przedzierające się przez puszczańskie knieje. Łatwiej je dostrzec zimą, kiedy to liście opadają i żubry nie mają już naturalnej ochrony w postaci gęstych zarośli. Przykładem takie spotkania może być poniższe zdjęcie, które wykonano z posesji leśniczówki Białowieża Noclegi:

 

a także to wykonane na jesieni:

Można też skorzystać z wycieczek z przewodnikiem, których celem jest wytropienie króla puszczy. Choć wycieczka jest męcząca, ponieważ zaczyna się przed świtem i trwa kilka godzin, to na pewno jest warta wszelkich wyrzeczeń.

Reasumując: Puszcza Białowieska może się wydawać mało atrakcyjnym miejscem na wypoczynek. Jednak to tylko pozory. Jeśli ktoś lubi przyrodę, to koniecznie musi skorzystać z tego co oferuje Puszcza: ścieżki przyrodnicze, rezerwat – to cudowne miejsca na spacery i odpoczynek. Do niecodziennych spotkań można także zaliczyć stanięcie oko w oko z żubrem. Czegóż chcieć więcej?

admin Autor